"MIÉRT MARADNAK OTTHON? A FIATALOK ÉS AZ ELÉRHETETLEN LAKHATÁS KIHÍVÁSAI!"

"MIÉRT MARADNAK OTTHON? A FIATALOK ÉS AZ ELÉRHETETLEN LAKHATÁS KIHÍVÁSAI!"

A felmérés szerint Európában egyre több 25-34 éves, már dolgozó fiatal kényszerül mamahotelbe. Svédországban és Finnországban a 25-34 éves foglalkoztatottak mindössze 2%-a él a szüleivel, míg Horvátországban 65%, Görögországban 57%, Portugáliában pedig 52% ez az arány. Magyarország a 29%-kal a középmezőnybe tartozik. A hazai tendencia egyébként pozitív irányba mutat. A még szülőkkel élő, de már költözést tervező fiatalok 35 százaléka saját lakást szeretne, 34 százalékuk albérletbe költözne. Az érdekesség kedvéért Budapesten például egy 40 négyzetméteres lakás fenntartása havi 250-300 ezer forint, ami az átlagfizetésekhez képest megfizethetetlen sokak számára. Vidéken ez az összeg ugyan alacsonyabb, de a lakásárak növekedése és a hitelkamatok magasan maradása miatt szinte elérhetetlen a saját lakás. Az infláció és az energiaszámlák növekedése még tovább nehezíti a helyzetet, és emiatt egyre több fiatal kénytelen a szüleivel maradni.

Az elmúlt egy évben a Szegedet és Debrecent is magában foglaló dél-alföldi és észak-alföldi régió ingatlanai értékelődtek fel a legnagyobb mértékben: 8,1-8,3 százalékkal emelkedtek itt az árak. A legalacsonyabb ütemű, közel 3 százalékos drágulás Pest megyében volt. Egy kis statisztika:

„A vármegyeszékhelyek között Debrecenben a legmagasabbak az árak, átlagosan 815 ezer forintba került júliusban egy négyzetméter. Majd Győr és Veszprém következik lényegében azonos, 786 ezer és 783 ezer forintos összeggel. Szegeden és Székesfehérváron 754 ezer és 747 ezer forintról van szó. Ugyanakkor Salgótarjánban még 300 ezer forint alatt vannak az átlagárak. Kaposváron, Szolnokon, Miskolcon és Békéscsabán pedig 441 ezer és 479 ezer forintos átlaggal számolhatnak a vevők.”

A lakbérek alakulása : Az ingatlan.com elemzése szerint augusztus elején kiadásra hirdetett lakóingatlanok átlagos bérleti díja Budapesten 250 ezer forintot tett ki. A legnagyobb kínálatot nyújtó kerületek közül a XI.-ben 270 ezer, a XIII.-ban 250 ezer, a VIII.-ban pedig 239 ezer forint az átlagos bérleti díj. A vármegyeszékhelyek albérletpiacait nézve látható, hogy továbbra is Debrecen a legdrágább, ahol 230 ezer forint az átlagos bérleti díj, a legolcsóbb pedig Kaposvár és Miskolc, ahol egyaránt 110 ezer forint az átlagos lakbér. A többi egyetemváros közül Győrben 190 ezer forintos átlagos bérleti díjjal számolhatnak a bérlőjelöltek, ugyanez Szegeden 160 ezer, Pécsen pedig 150 ezer forint.

A lakások bérleti díja a legtöbb esetben alacsonyabb, mint a lakáshitel törlesztője lenne.

A fiatalok 50%-a számára csak állami támogatással (pl. CSOK) lenne esély az önálló lakhatásra. A hitelkamatok emelkedtek, így egy 20 millió forintos hitel havi törlesztése már több mint 200 ezer forint. Ezért a többség számára az önállósodás jelenleg inkább álom, mint reális cél. Szakértők szerint az ingatlanpiaci helyzet javulására az év végéig nem lehet számítani.

Ez az elemzés jól mutatja a fiatalok nehézségeit, akik a gazdasági helyzet áldozataiként a szülői házban ragadnak.

A fentiek után egyértelműen kijelenthető, hogy nem könnyű ma lakáshoz jutnia egy fiatalnak, van azonban számos olyan program, amely segítséget nyújthat számukra, hogy elérjék céljukat.

Amennyiben érdekelnek a támogatások, lakásvásárlási kedvezmények, programok, egyeztess velünk időpontot az irodába!

F And Fer Ingatlan és Hitelközvetítés!

 

Hozzászólások (0)

    Új hozzászólás

    Tájékoztatunk, hogy hozzászólásod csak utólagos jóváhagyás után jelenik meg a weboldalon.